Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 19 Października 2015

Zbadaj swoje nerki za darmo!

19 Października 2015, Autor: Miasto Ełk

Ogólnopolska akcja społeczna NEFROTEST w Ełku, promująca wczesną diagnostykę chorób nerek i popularyzująca wiedzę na temat tego narządu, jego funkcji i znaczenia profilaktyki - osiągnęła swój półmetek.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści angażują się w akcję, m.in. przekazując mieszkańcom skierowania na bezpłatne badania krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Kampania będzie realizowania do końca grudnia 2015 r.

Bezpłatne skierowania są konieczne do wykonania darmowych badań krwi i moczu. W wielu przypadkach mogą one pomóc zdiagnozować choroby nefrologiczne w ich pierwszych stadiach, kiedy są wciąż możliwe do wyleczenia farmakologicznego.

Badania te umożliwią wczesne wykrycie chorób nerek u osób po 45 roku życia. Centrum Dializ Fresenius w Ełku na bieżąco przekazuje lekarzom rodzinnym i specjalistom skierowania na darmowe dla pacjentów badania poziomu kreatyniny we krwi (z wyliczeniem eGFR) oraz ogólne badanie moczu.

Przewlekłej niewydolności nerek można przeciwdziałać. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na całkowite wyleczenie. W Polsce, mimo rozmiaru problemu, nie prowadzi się obowiązkowych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek. Ich rola jest jednak niezmiernie ważna, ponieważ proste badanie krwi i moczu, powtarzane regularnie co roku wystarczy, by wcześnie wykryć, zapobiec lub powstrzymać rozwój choroby.

Więcej informacji na temat skierowań udzielają lekarze rodzinni oraz Centrum Dializ Fresenius, ul. Baranki 24, 19-300 Ełk, tel. 87 620 22 51.