Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 15 Października 2015

Nowotwory – warto rozmawiać

15 Października 2015, Autor: Miasto Ełk

7 lat temu, czyli w 2008 roku, Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października – Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi.

Ma on przypominać wszystkim kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na ich zdrowie w przyszłości, a także możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi. Nie bez znaczenia pozostaje też rola wstępnego wykrywania nowotworów w procesie leczenia raka, czyli badania profilaktyczne.

Symbolem tej walki jest różowa wstążeczka.

Międzynarodowym Miesiącem Świadomości Raka Piersi jest październik, dlatego trzecie Ełckie Forum Onkologiczne odbywające się pod hasłem „Nowotwory – warto rozmawiać" było okazją, by wspólnie wyrazić solidarność w walce z nowotworami.

W tym roku organizatorzy skupili się na promowaniu zdrowego stylu życia oraz profilaktyce wśród młodych ełczanek. Celem tegorocznego forum było wzbudzenie w uczestniczkach wydarzenia poczucia świadomości dotyczącego istoty dbania o własne zdrowie oraz zachęcenie do podejmowania odpowiedzialnych decyzji w zakresie badań profilaktycznych, mogących uchronić kobiety przed, często tragicznymi skutkami choroby nowotworowej.

Podczas tegorocznego forum podjęte zostały tematy o profilaktyce raka piersi. Wyświetlony został także krótki film instruktażowy dotyczący samobadania piersi. Poruszono też tematy w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Młode ełczanki dowiedziały się dlaczego tak ważne jest regularne badanie cytologiczne i jakie mogą być skutki zarażenia wirusem HPV. Na koniec swoim doświadczeniem i emocjami w zakresie walki z rakiem podzieliły się ełckie amazonki.
Rak piersi i istota samobadania

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Rocznie na raka piersi umiera w Polsce 5 tys. kobiet, dlatego naprawdę warto regularnie się badać. W każdym wieku ważne jest samobadanie piersi, które należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Natomiast wraz z wiekiem istotne znaczenie mają również badania USG i mammografia. O profilaktyce raka piersi opowiadała chirurg onkolog – dr Magda Podlecka.

Rak szyjki macicy i istota badań cytologicznych

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet spowodowanych przez nowotwory. W Polsce tę diagnozę słyszy co roku ponad 3 000 kobiet, połowa z nich umiera. Nowotwór ten rozwija się bardzo długo i pozostaje utajony od 3 do 10 lat. Objawy występują dopiero, gdy choroba jest bardzo zaawansowana, a wyleczenie trudne do osiągnięcia lub niemożliwe. Główną i potwierdzoną przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). O profilaktyce raka szyjki macicy, istocie badania cytologicznego oraz wirusie HPV opowiadał lekarz ginekolog dr Eryk Pięcikowski.

Należy pamiętać o tym, że...

Wcześnie wykryte nowotwory można skutecznie wyleczyć, jeszcze zanim dadzą przerzuty do innych narządów. Samobadanie piersi, USG, mammografia i cytologia, to bezpieczne i bezbolesne badania, które mogą uratować życie wielu kobietom.
Ważne jest również to, żeby uczucie wstydu nie było powodem, dla którego kobiety rezygnują z pójścia do lekarza ginekologa. Rozważając wizytę w gabinecie lekarskim, należy sobie uświadomić przede wszystkim fakt, że takie badanie wykonują lekarze specjaliści, którzy swoją pracę traktują bardzo poważnie, a pacjentki z jak najwyższym szacunkiem.

Ełckie Amazonki podzieliły się swoimi doświadczeniami

„Gdy dowiadujesz się, że masz raka, wali ci się cały świat.
Gdy go pokonujesz, rodzisz się na nowo.
A wtedy najważniejsze jest mieć wokół siebie ludzi,
którzy cię wspierają i pomagają."

Takim zaproszeniem zwracają się do kobiet, które wygrały walkę z rakiem członkinie jednego z polskich stowarzyszeń Amazonek. Takich stowarzyszeń jest wiele.

W Ełku wsparcie psychiczne i pomoc praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi oferują członkinie ełckiego Stowarzyszenia Przyjaciół „Amazonki". To one często stają się oparciem, budują wiarę na lepsze jutro, wzbudzają optymizm i utrwalają przekonanie, że rak, to niekoniecznie wyrok, że można potem żyć dalej, choć inaczej i może bardziej świadomie. O Stowarzyszeniu Przyjaciół „Amazonki" i jego działalności opowiadała Zuzanna Obrycka, prezes stowarzyszenia.

Wiele kobiet doświadczonych chorobą raka piersi uważa, że mastektomia, czyli operacja amputacji piersi - okalecza nie tylko ciało, ale i duszę. Często kobiety przestają odczuwać i dostrzegać swoje piękno i kobiecość. O tym jak pogodzić się z chorobą bliskiej osoby, jak choroba zmienia życie i jak ważne jest wsparcie najbliższych w procesie rehabilitacji zarówno fizycznej jak i psychicznej, opowiedziała Marta Sieńko – Obrycka, córka pani Zuzanny.

Organizatorami III Ełckiego Forum Onkologicznego był Urząd Miasta Ełku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół „Amazonki".

IMG_8633IMG_8636IMG_8650