Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 14 Września 2015

Jubileusz 100 lat

14 Września 2015, Autor: Miasto Ełk

Pan Jan do Ełku przyjechał razem z matką i siostrą jeszcze przed zakończeniem wojny. Tu poznał żonę Stanisławę. Pan Jan jest dziś kochanym ojcem, dziadkiem i pradziadkiem. Ma dwie córki, sześcioro wnuków i tyle samo prawnuków.

Jan Zubelewicz urodził się 14 września 1915 r. w miejscowości Zelwiany w powiecie wołkowyskim, gdzie przed wojną mieszkała Jego rodzina. W 1939 r. po wybuchu wojny Jan Zubelewicz został wciągnięty w szeregi 76 pp w składzie grodzieńskiej 29 Dywizji Piechoty przynależącej do armii „Prusy". Przydzielony został do Brygady Saperów. W przypadkowej walce z Niemcami 27 września 1939 r. pan Jan został ranny, kula utkwiła w Jego głowie i została tam do dziś.

Śp. Anna Boharewicz – Richter nazywała Pana Jana, żołnierzem z kampanii wrześniowej 1939 r. z kulą w głowie: „Każdy z nas przybył do Ełku, ciągnąc za sobą bagaż własnych przeżyć, ale nie każdy z nas nosi przez pięćdziesiąt siedem lat (teraz już 76) kulę w głowie." (A. Boharewicz – Richter, Korzenie, s. 333). W swojej książce pisarka opisała pokrótce historię Pana Jana i jego rodziny.

Z okazji Jubileuszu 100 urodzin Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku wraz z Piotrem Gajewskim kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego złożyli dziś panu Janowi Zubelewiczowi najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, pogody ducha oraz miłości i troski ze strony rodziny i przyjaciół.

IMG_7640IMG_7646IMG_7648IMG_7643