Aktualności

Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 16 Lipca 2015

Ełk nominowany do jednego z 7 Cudów Funduszy Europejskich 2015

16 Lipca 2015, Autor: Miasto Ełk

Już po raz ósmy wybierane są najlepsze przedsięwzięcia dotyczące turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Poprzez promocję dobrych praktyk, konkurs pokazuje wpływ Funduszy Europejskich na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany.

Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach. W tegorocznej edycji są to:

  • Rewitalizacja;
  • Obiekt turystyczny;
  • Turystyka mobilna i wirtualna;
  • Turystyka aktywna;
  • Kultura i sztuka;
  • Miejsce przyjazne rodzinie;
  • Edukacja.
Wybór laureatów w konkursie jest dwustopniowy. W pierwszym etapie, Kapituła Konkursu wytypowała projekty nominowane w każdej z kategorii. W drugim, wybierze 7 nowych Cudów Funduszy Europejskich.

Pełna lista nominacji jest dostępna na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Więcej o projekcie „Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej"

Inicjatorem, realizatorem i liderem tego projektu było miasto Ełk, a partnerem lokalne Stowarzyszenie Ełcka Grupa Animacji i Pedagogiki Społecznej „Alternatywa".

Celem głównym projektu była aktywizacja osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży w wieku 10-20 lat na terenie miasta Ełku z obszaru śródmieścia.

Wsparciem objęto 150 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zagrożonych patologią społeczną. Ełccy animatorzy i pedagodzy wzięli udział w specjalistycznych szkoleniach i treningach, dzięki którym w rezultacie powstał 21 osobowy zespół przygotowany do pracy z dziećmi.

Pracę streetworkerów wspierały działania animacyjne, bez których niemożliwe byłoby zorganizowanie różnego rodzaju zajęć. W ramach dofinansowania zakupiono m.in. przenośne boisko wielofunkcyjne, sprzęt nagłaśniający oraz sprzęt sportowo-rekreacyjny.

Młodzież objęta wsparciem ełckich stretworkerów miała szansę, by uwierzyć we własne możliwości, a także podnieść poczucie własnej wartości. Każda z 10 grup powstałych w ramach projektu stworzyła jeden mini-projekt. Tematy wybrane zostały pod kątem zainteresowań młodzieży.

Zintegrowane podejście do procesu rewitalizacji śródmieścia polegało na aktywnym włączeniu społeczności lokalnej w działania na rzecz podnoszenia kompetencji, umiejętności interpersonalnych i wychodzenia z trudnych sytuacji, a także wsparcie całych rodzin (w poszukiwaniu pracy, pomoc najmłodszym w nauce, rozmowy z rodzicami, wsparcie emocjonalne).

Działania obejmowały również częściowy remont i porządkowanie podwórek, zakup małej infrastruktury z dużym udziałem społeczności rewitalizowanego obszaru. To właśnie uczestnicy decydowali o działaniach, które zostały podjęte w projekcie. Przy wsparciu pedagogów i streetworkerów wskazywali tematykę mini projektów, kierunek wycieczek, w których brali udział. Każdy z uczestników został objęty indywidualnym wsparciem, pedagodzy znając problematykę rodziny i będąc na bieżąco w codziennej sytuacji skutecznie reagowali w momentach kryzysowych.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.polska_pieknieje_logo



Kategorie aktualnośći: