Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 09 Lipca 2015

Powstanie ŚDS dla osób z chorobą Alzheimera i autyzmem

09 Lipca 2015, Autor: Miasto Ełk

Jest to działanie pionierskie zarówno w subregionie ełckim, jak i województwo warmińsko – mazurskim. Środowiskowy Dom Samopomocy w Ełku przeznaczony będzie na potrzeby osób dorosłych z chorobą Alzheimera, jak i innymi zaburzeniami psychicznymi m.in. z autyzmem.

Proponowane rozwiązanie ma charakter pilotażowy, tj. jeden ośrodek wsparcia pozwalający na stworzenie przestrzeni dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera i autyzmem. Dotychczas w innych miejscach (miastach) tworzone były odrębne placówki.

Docelowa planowana liczba miejsc – 42, w tym:
• ok. 19 miejsc dla osób z chorobą Alzheimera, w I i II stadium choroby,
• 19 miejsc dla osób z innymi zaburzeniami psychicznymi, w tym dotkniętych autyzmem,
• 4 miejsca z możliwością zapewnienia opieki całodobowej.

Obiekt przeznaczony pod potrzeby ŚDS mieści się przy ul. Kościuszki 28 B. Budynek jest trzykondygnacyjny, podpiwniczony o powierzchni 358 m2 z nieużytkowym poddaszem. Do końca czerwca w budynku funkcjonowało „Centrum Integracji Społecznej".

Środki finansowe zostaną przeznaczone m.in. na działania remontowe związane z dostosowaniem budynku do obowiązujących standardów lokalowych oraz architektonicznych.

W czerwcu podpisano umowę z wykonawcą na opracowanie projektu przebudowy. W projekcie uwzględnione zostanie m.in. wykonanie szybu windowego oraz windy, przebudowę wewnętrznych instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz wykonanie instalacji komputerowej i monitoringu.

Realizacja inwestycji planowana jest jeszcze w tym roku. Ogłoszony zostanie kolejny przetarg, który wyłoni wykonawcę prac.