Autor: Miasto Ełk | Data publikacji: 13 Lutego 2015

Wyższe wpływy do budżetu miasta ze sprzedaży alkoholu w 2014 roku

13 Lutego 2015, Autor: Miasto Ełk

W 2014 roku w porównaniu do 2013 r. wzrosły obroty ze sprzedaży alkoholu o 2,08% i wyniosły one ponad 54,5 mln zł. Wzrost wiąże się ze wzrostem spożycia ogółem oraz w przeliczeniu na 1 mieszkańca w naszym mieście. W styczniu bieżącego roku z tytułu I raty opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu w Ełku wpłynęło ponad 583,6 tys. zł, czyli o ok. 110 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym.

Wzrosła również całkowita (o 2,12%) oraz jednostkowa (o 1,99%) ilość spożytego w Ełku alkoholu. W zeszłym roku mieszkańcy miasta oraz turyści skonsumowali łącznie 530 633,05 litrów spirytusu, to jest o nieco ponad 11 tys. litrów więcej niż w 2013 roku. Z tego wynika, że na jednego mieszkańca Ełku przypadło 9,22 litrów wypitego spirytusu, czyli o 0,18 litra więcej niż rok wcześniej.

Aktualnie na terenie Ełku funkcjonują 193 punkty sprzedaży alkoholu. Sprzedaż detaliczną w sklepach prowadzi łącznie 130 punktów, natomiast pozostałe 63 to punkty sprzedaży alkoholu w gastronomii.

Środki z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczane są na realizację Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Na profilaktykę Ełk przeznacza rocznie ok. 1 mln zł

Do najważniejszych działań profilaktycznych realizowanych w naszym mieście należą między innymi:

• zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i rad pedagogicznych prowadzone w szkołach,
  • praca profilaktyczno – wychowawcza w środowiskach otwartych, której podejmują się streetworkerzy (pedagodzy uliczni),
  • pomoc rodzinom, w których występuje problem alkoholowy poprzez: prowadzenie terapii indywidualnych i grupowych dla osób uzależnionych i współuzależnionych, organizowanie grup socjoterapeutycznych dla młodzieży i dzieci, a także terapie ambulatoryjne i stacjonarne dla mieszkańców Ełku,
  • prowadzenie Poradni Rodzinnej przy Urzędzie Miasta Ełku, gdzie porad udzielają specjaliści z zakresu prawa, psychologii, psychiatrii dziecięcej, socjoterapii i terapii,
  • prowadzenie grup wsparcia dla kobiet współuzależnionych, grupy DDA,
  • Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie,
  • realizacja Programu Przeciwdziałania Narkomanii – porady i konsultacje dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych i ich rodzin, zajęcia i warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień dla dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz rad pedagogicznych w szkołach.
Do działań profilaktycznych należy również szereg innych przedsięwzięć, mających na celu edukację społeczności ełckiej, w tym organizowanie i prowadzenie kampanii informacyjno – promocyjnych.