Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 29 Lipca 2016

Przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego

29 Lipca 2016, Autor: Cezary Wenda

Wydział Świadczeń Urzędu Miasta Ełku, od 1 sierpnia 2016 przyjmuje wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy, rozpoczynający się od 1 października 2016 r.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł. Kwota ta nie uległa zmianie, jest taka sama jak w ubiegłym roku.

Na okres świadczeniowy 2016/2017 przyjmuje się dochód z roku 2015 r. Od obecnego okresu nie trzeba samodzielnie pozyskiwać zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodu, jak również z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości składki. Pracownicy pozyskają niezbędne informacje z tych organów za pomocą portalu internetowego „Emp@tia”.

Obowiązują, podobnie jak w ubiegłych latach dwie zasady:
1.    Jeżeli wniosek o świadczenie z funduszu alimentacyjnego zostanie złożony wraz z dokumentami do 31 sierpnia 2016r ., ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń (przysługujących za miesiąc październik 2016 r.) następuje do 31 października.
2.    Jeżeli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony w okresie od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do 30 listopada.

Formularze wniosków i oświadczeń dostępne będą od 1 sierpnia w Wydziale Świadczeń w budynku przy ul. Piłsudskiego 6, sala nr 1 (na parterze), tam też można będzie uzyskać niezbędne informacje.

Wnioski o zasiłek  rodzinny na nowy okres zasiłkowy 2016/2017 będą przyjmowane od 1 września 2016 (wkrótce więcej informacji).