Aktualności

Autor: Iga Urbanowicz | Data publikacji: 13 Października 2016

Nowotwory warto rozmawiać – nowotwory skóry

13 Października 2016, Autor: Iga Urbanowicz

IV Ełckie Forum Onkologiczne odbyło się 13 października 2016 r. w Ełckim Centrum Kultury. W tym roku tematem przewodnim spotkania były nowotwory skóry. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ełckich szkół wraz z opiekunami oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Przyjaciół „Amazonki”. „Bursztynowy Łuk” m.in. za wspieranie działalności stowarzyszenia otrzymał dziś prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Było to już czwarte Forum Onkologiczne odbywające się w naszym mieście. Każdego roku rozmawiamy na temat choroby, która budzi strach, dotyka ludzi w różnym wieku, dotyczy naszych bliskich czy znajomych. Szansą na skuteczne leczenie jest wczesne rozpoznanie i profilaktyka.

Pamiętajmy!

Badania profilaktyczne skóry powinno wykonywać się raz w roku w gabinecie lekarza dermatologa.

Tegoroczne forum podzielone było na dwie części. W pierwszej uczestniczyli prelegenci:

  • dr n. med. spec. chirurg ogólny Tomasz Lewandowski, Ordynator Ośrodka Chirurgii Ogólnej, Bariatrycznej i Onkologicznej Szpitala Pro-Medica Sp. z o.o. w Ełku,
  • lek. med. spec. dermatolog Wojciech Jakimiszyn, koordynator oddziału dermatologicznego 108 Szpitala Wojskowego z Przychodnią Samodzielny Publiczny ZOZ w Ełku,
  • technik usług kosmetycznych, trycholog  Joanna Ostapowicz,
  • terapeuta ds. uzależnień Wiktor Kurczak.

Istnieją różne rodzaje raka skóry. Jednak bez wątpienia najbardziej „znanym” i wywołującym strach jest czerniak. Wiele osób z niepokojem ogląda swoje znamiona, pieprzyki i zmiany skórne w obawie czy przypadkiem choroba nowotworowa nie dotyczy ich samych. Jednak nie każda zmiana jest zmianą nowotworową.

W trakcie dzisiejszego forum uczestnicy dowiedzieli się m.in. jakie są najczęstsze objawy czerniaka i co powinno nas szczególnie zaniepokoić, a także jakie są rokowania we wczesnym jego wykrywaniu. Omówione zostały także pozostałe nowotwory skóry, takie rak podstawnokomórkowy czy kolczystokomórkowy.

Prelegenci wskazywali również na czynniki ryzyka i przyczyny zachorowania na raka skóry, w tym związek powstawania zmian skórnych wywołany nadmiernymi kąpielami słonecznymi oraz korzystaniem z solarium. Podjęte zostały rozmowy na temat zjawiska tanoreksji, czyli uzależnienia od opalania oraz rozpoznawania symptomów tego uzależnienia oraz jego leczenia. Uczestnicy dowiedzieli się także jak należy pielęgnować skórę po przebytej chemioterapii i radioterapii.

Druga część spotkania poświęcona została działalności Stowarzyszenia Przyjaciół AMAZONKI. W leczeniu i walce z chorobą nowotworową istotnie znaczenie mają nie tylko chirurdzy, lekarze onkolodzy, specjaliści i wszelkiego rodzaju środki farmakologiczne. W długim i trudnym procesie dochodzenia do zdrowia kluczowe znaczenie ma nastawienie psychiczne, wola walki i wsparcie bliskich i przyjaciół. Czasem jednak zdarza się, że wiadomość o chorobie nowotworowej w rodzinie jest traumatyczna dla wszystkich i ciężko nam sobie z nią poradzić. Pojawia się przede wszystkim strach i mnóstwo pytań. Wówczas z pomocą przychodzą ełckie Amazonki.

Prezes Stowarzyszenia Pani Zuzanna Obrycka wręczyła dzisiaj „Bursztynowe Łuki” osobom, które w sposób szczególny wpierają działalność Stowarzyszenia. Odznaczenie i szczególne podziękowania otrzymał Tomasz Andrukiewicz prezydent miasta Ełku, który zawsze wspiera Stowarzyszenie w prowadzonych działaniach. Pozostałe „łuki” trafiły do: Katarzyny Podleckiej Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej oraz Macieja Juchniewicza Pełnomocnika Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Kategorie aktualnośći: