Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 14 Kwietnia 2017

Żołnierze sił NATO na Mazurach

14 Kwietnia 2017, Autor: Cezary Wenda

Żołnierze międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujący w Orzyszu oraz Bemowie Piskim zostali oficjalnie przywitani na Mazurach przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W uroczystości uczestniczył także Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Od końca marca 2017 r. w Orzyszu i w Bemowie Piskim stacjonuje międzynarodowy batalion wojsk NATO, składający się z żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, chorwackich oraz rumuńskich. Jednostka obecnie składa się z ok. 1200 żołnierzy dysponujących blisko 70 wozami bojowymi typu Stryker z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej. Międzynarodowy batalion podlega dowództwu 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze do pełni działań operacyjnych będą gotowi do końca czerwca 2017 r.

W czwartek (13 kwietnia 2017 r.) na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu odbyła się uroczystość oficjalnego powitania w Polsce żołnierzy międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. W spotkaniu wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti, ambasadorowie państw, których wojska wchodzą w skład Batalionowej Grupy Bojowej. Wśród zaproszonych gości był także Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz wraz z innymi przedstawicielami lokalnych samorządów.

Wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego do Polski zostały wysłane w ramach operacji Enhanced Forward Presence (eFP) – tzn. wzmocnionej wysuniętej obecności, która została uruchomiona w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję oraz wspieranie separatystów na Ukrainie.

Głównym zadaniem czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych rozlokowanych w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie jest zapewnienie odpowiedniego poziomu odstraszania i wsparcia sojuszników na wschodniej flance, unikając jednocześnie niebezpiecznych napięć na linii NATO a Rosja.

W ramach operacji „eFP” w czterech nadbałtyckich krajach, żołnierze sił NATO stacjonować będą przez 5 lat i zmieniać się co dziewięć miesięcy. Natomiast żołnierze z międzynarodowego batalionu  stacjonującego w Orzyszu oraz Bemowie Piskim swój wolny czas będą spędzać poza jednostką, w tym m.in. w mieście Ełku.

Zdjęcia, źródło: www.mon.gov.pl