Autor: Cezary Wenda | Data publikacji: 28 Czerwca 2017

3,4 mln zł dofinansowania na „Park Odkrywców Kolei”

28 Czerwca 2017, Autor: Cezary Wenda

Miasto Ełk pozyskało 3,4 mln zł na budowę „Parku Odkrywców Kolei" na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Prezydent Miasta Ełku 27 czerwca 2017 r. w Olsztynie podpisał stosowną umowę na dofinansowanie projektu.

Pozyskane środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Jest to kolejny projekt, którego celem jest rewitalizacja (odnowa) zabytkowej Ełckiej Kolei Wąskotorowej, będącej atrakcją turystyczną całego regionu.

Prace będą polegały na m.in.:

Utworzeniu Parku Odkrywców Kolei. Będzie to miejsce, które stanie się sercem aktywizacji społecznej i edukacyjnej mieszkańców miasta oraz nową atrakcją turystyczną.

Na terenie parku zostaną zainstalowane następujące urządzenia, które pozwolą w prosty sposób pokazać zasady fizyki, które wykorzystywane są w pracy kolei wąskotorowej. Będzie to m.in.:

·         karuzela z przekładniami, górka rozrządu, tłok pneumatyczny, magnetyczne piłki,

·         wielokrążek, elektromotywa, silnik parowy, wyścig drezyn,

·         huśtawka przegubowa ze sprężyną na łożysku, magnetyczne obręcze.

Dodatkowe prace:

·         uporządkowanie i zagospodarowanie 1 ha północno-wschodniej części terenu EKW pod edukacyjny Park Odkrywców Kolei,

·         wykonanie ciągów pieszych i parkingów,

·         przebudowa drogi wewnętrznej obszaru rewitalizowanego,

·         przebudowa wschodniego ogrodzenia działki,

·         wykonanie terenów zielonych z nowymi nasadzeniami zieleni parkowej,

·         zainstalowanie oświetlenia oraz koszy na śmieci i ławeczek.

Całkowita wartość projektu to 4 191 491, 97 zł, w tym:

·         3,4 mln zł –  (78 %) poziom dofinansowania całej inwestycji,

·         791 491,97 – (22 %) wkład własny.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec września 2018 r.

Miasto Ełk pozyskało 3,4 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego w Ełku – etap II – Park Odkrywców Kolei”. Wczoraj (27 czerwca) Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz spotkał się Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego i podpisał umowę.