Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 25 Października 2017
Malarskie emocje - Radość
Ełckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie ze sztuką w ramach kolejnej edycji wykładów serii „Malarskie emocje”. Wykład pod hasłem „Radość” odbędzie 26 października, o godz. 9:00 dla grupy zorganizowanych i o godz. 18:00 dla osób indywidualnych, w sali koncertowej Szkoły Artystycznej w Ełku. Wstęp wolny.

Kolejna edycja wykładów serii „Malarskie emocje”. Tym razem ukazane będą radosne i pełne szczęścia obrazy. Spotkania prowadzi Edyta Mańczuk, absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkania odbywają się w sali koncertowej Szkoły Artystycznej w Ełku, ul. Armii Krajowej 21.

W ramach cyklu „Malarskie emocje” odbędą się następujące spotkania:

„Radość” - 26 października 2017 r., godz. 9:00 dla grupy zorganizowanych i o godz. 18:00 dla osób indywidualnych
Czy sztuka może być pełna szczęścia i radości? Radosne dzieła często zaliczane są do kategorii kiczu. Zostaną pokazane przykłady dzieł cenionych, a nawet arcydzieł przedstawiających temat radości (na przykładzie obrazu Jeana  Honore Fragonarole „Huśtawka’’ i  „Taniec’’ Henriego Matissa)

„Cierpienie” – 23 listopada 2017 r.
Czy sam kolor może odzwierciedlić cierpienie? Analiza dzieł z różnych epok pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak namalować cierpienie, żeby odczuli  go także widzowie (na przykładzie obrazu  Barnet  Bewmana  „Czarny ogień’’ i „Roztrzelanie’’ Andrzeja Wróblewskiego).

 „Jak pokazać narodziny Boga” – 7 grudnia 2017 r.
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej.  Zapraszamy na gawędę o różnych jego motywach w malarstwie europejskim (przykłady obrazów z różnych epok przedstawiające Boże Narodzenie).

„Lęk” – 11 stycznia 2018 r.
Jak namalować lęk? Muzealne galerie pełne są wyrażających lęk postaci. Odczytywanie tych emocji przybliża współczesnym widzom ich historie ( na podstawie obrazów Francisco Goya i „Krzyk’’ Edvarda Muncha).

„Spokój” – 22 lutego 2018 r.
Bezkres góralskiego krajobrazu lub martwa natura – tak najczęściej artyści przedstawiali spokój. Postrzegamy go w dziełach malarzy francuskich i romantycznych pejzażystów  (na podstawie obrazu  „Wędrowiec nad morzem’’ Davida  Friedricha i martwe natury Jeana Chardina). „Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka’’

„Wielkanoc” – 29 marca 2018 r.
Jajko to nie tylko symbol  życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu – Salvador Dali.

„Szczęście” – 26 kwietnia 2018”
Szczęście… Czym tak naprawdę jest? Pojęcie to ma wiele znaczeń, można je rozmaicie rozumieć. Zapraszamy na zapoznanie się z motywem szczęścia w ujęciu Fragonarda, Boscha,  Chagalla…

Więcej na: www.eck.elk.pl