Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 10 Stycznia 2018
Spotkanie ze sztuką „Malarskie emocje - Lęk”
Ełckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie ze sztuką w ramach kolejnej edycji wykładów serii „Malarskie emocje”. Wykład pod hasłem „Lęk” odbędzie 11 stycznia,w sali koncertowej Szkoły Artystycznej w Ełku. Wstęp wolny.

Spotkanie ze sztuką „Malarskie emocje - Lęk” odbędzie się już w czwartek 11 stycznia 2018 r. Wykład poprowadzi Edyta Mańczuk - absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wykłady odbędą się w Szkole Artystycznej w Ełku, ul. Armii Krajowej 21, w godz.:

·         9:00 - dla grupy zorganizowanych

·         18:00 - dla osób indywidualnych

Tematem wykładu będzie „Lęk” ukazany na przykładzie dzieł Francisco Goya i „Krzyk’’ Edvarda Muncha.

Kontakt z dziełem sztuki opiera się na emocjach. Pejzaże, portrety i sceny rodzajowe emanują spokojem,  smutkiem, lękiem, cierpieniem i radością. Czy te uczucia zawsze są prawidłowo interpretowane przez widza. Czy za powierzchowną radością może kryć się lęk?

Kolejne spotkania w ramach cyklu „Malarskie emocje”:

·       „Spokój” – 22 lutego 2018 r.

Bezkres góralskiego krajobrazu lub martwa natura – tak najczęściej artyści przedstawiali spokój. Postrzegamy go w dziełach malarzy francuskich i romantycznych pejzażystów  (na podstawie obrazu  „Wędrowiec nad morzem’’ Davida  Friedricha i martwe natury Jeana Chardina). „Najpierw było jajko, potem pojawiła się sztuka’’

·       „Wielkanoc” – 29 marca 2018 r.

Jajko to nie tylko symbol  życia i podstawowy składnik wielkanocnego śniadania, ale także wdzięczny artefakt, na którego punkcie obsesję miał król surrealizmu – Salvador Dali.

·       „Szczęście” – 26 kwietnia 2018

Szczęście… Czym tak naprawdę jest? Pojęcie to ma wiele znaczeń, można je rozmaicie rozumieć. Zapraszamy na zapoznanie się z motywem szczęścia w ujęciu Fragonarda, Boscha,  Chagalla…

Więcej na: www.eck.elk.pl