Aktualności

Autor: Cezary Wenda | Data wpisu: 08 Lutego 2018
Złóż życzenia lub podziel się przemyśleniami na 100-lecie odzyskania niepodległości
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju. Wydarzenia z 1918 roku, dla nas Polaków wiążą się z wieloma emocjami, w tym także wspomnieniami dziadków przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. W tym wyjątkowym czasie zachęcamy mieszkańców Ełku do dzielenia się swoimi przemyśleniami związanymi z Polską niepodległą. Można także złożyć „życzenia dla niepodległej”.

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała swoją niepodległość. W ciągu pierwszych dwóch lat wydarzenie to miało charakter święta wojskowego. Po raz pierwszy uroczyste obchody odzyskania niepodległości odbyły się 14 listopada 1920 roku. Wówczas to Józef Piłsudski przyjmując buławę marszałkowską został uhonorowany jako zwycięski Wódz Naczelny w wojnie polsko – bolszewickiej.

Wydarzenia te upamiętniamy od 100 lat. Są to fakty historyczne, dobrze znane nam Polakom. Jednak historia to również wspomnienia bliskich czy sąsiadów, które wciąż żyją w naszej pamięci jako „historyjki” przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dlatego już od teraz zachęcamy wszystkich ełczan do złożenia „życzeń dla niepodległej” lub podzielenia się z nami swoimi odczuciami i przemyśleniami związanymi ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Można to zrobić poprzez:

•      wysyłając e-mail na adres i.arciszewska@um.elk.pl lub um@um.elk.pl

•      na profilu Facebook’owym Urzędu Miasta Ełku

•      wypowiedź do programu telewizyjnego „Wiadomości Miejskie”

•      w formie pisemnej na adres: Wydział Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miasta Ełku, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4, 19-300 Ełk.

Życzenia oraz przemyślenia mieszkańców Ełku związane z 100. rocznicą odzyskania przez nasz kraj niepodległości zostaną zebrane, a najciekawsze z nich (lub ich wybrane fragmenty) opublikowane w biuletynie wydanym przez Urząd Miasta Ełku.

Biuletyn będzie można otrzymać bezpłatnie podczas głównych uroczystości Święta Niepodległości w listopadzie 2018 r.  

Uwaga!

Wszystkie osoby, które zechcą podzielić się przemyśleniami lub „złożyć życzenia dla niepodległej”, proszone są o podanie swojego: imienia, nazwiska, roku urodzenia oraz ewentualnie telefonu kontaktowego.

Przekazanie tych informacji będzie tożsame z udzieleniem zgody na ich publikację w biuletynie, na stronie www.elk.pl, fb Urzędu Miasta Ełku oraz w aplikacji mobilnej.

Więcej informacji udziela Pani Iga Arciszewska z Wydziału Promocji, Sportu i Kultury UM Ełku, e-mail: i.arciszewska@um.elk.pl, tel. 87 732-61-23.