Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 23 Grudnia 2020

Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16

23 Grudnia 2020, Autor: Iga Arciszewska

Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego podpisali deklarację poparcia budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Białystok – Ełk. W spotkaniu uczestniczył prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Rada Miasta Ełku wyraziła w tej sprawie stanowisko już w 2016 r.

Droga krajowa S16 na odcinku Ełk – Knyszyn, w kierunku Białegostoku jest istotną arterią komunikacyjną województwa warmińsko – mazurskiego i całej północno-wschodniej części Polski.

Nowy odcinek S16 będzie stanowił część międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia przebiegającego przez Litwę, Polskę, Słowację i Węgry. Będzie też łącznikiem z budowaną już drogą ekspresową Via Baltica.

Przebieg tej trasy na odcinku Białystok - Ełk jest szansą na przyspieszenie rozwoju całego subregionu oraz wpłynie na zmniejszenie zagrożenia związanego z wykluczeniem komunikacyjnym tej części Polski.

Deklarację podpisali także starosta ełcki, wójt gminy Ełk oraz wójt gminy Prostki.

Zobacz treść deklaracji z dnia 22 grudnia 2020 r.:

My, parlamentarzyści oraz samorządowcy z województw Podlaskiego i Warmińsko – Mazurskiego popieramy budowę drogi ekspresowej Białystok - Ełk w ciągu istniejącego korytarza transportowego, którym obecnie przebiega linia kolejowa nr E75 oraz droga krajowa nr 65 z uwzględnieniem czynników społecznych, środowiskowych oraz ekonomicznych.

Planowana droga to nadzieja na rozwój ekonomiczny jednego z najbardziej ubogich i wykluczonych komunikacyjnie terenów Polski i Europy. Wykorzystanie istniejącego korytarza transportowego zapewni najmniejszą z możliwych integrację w środowisko naturalne.