Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 15 Marca 2022

Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół

15 Marca 2022, Autor: Iga Arciszewska

Dzieci i młodzież z Ukrainy mogą kontynuować naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na takich samych warunkach jak Polacy. Wystarczy, że rodzice lub opiekunowie złożą wniosek do wybranej placówki. Szkoły podstawowe należy wybierać w rejonie swojego miejsca zamieszkania. Młodsze dzieci mogą być zapisywane do przedszkoli miejskich.

Szkoły

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich.

Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą. Wystarczy złożyć wniosek, a szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko, przyjmuje z urzędu.

Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

Przedszkola

W roku szkolnym 2021/2022 liczba dzieci w oddziale przedszkola może być zwiększona o maksymalnie troje dzieci, będących obywatelami Ukrainy, które wjechały na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bezpośrednio z Ukrainy  w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa. W związku z powyższym dzieci z Ukrainy mogą być zgłaszane do dowolnego przedszkola prowadzonego przez Miasto Ełk.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Edukacji Urzędu Miasta Ełku, ul. Marsz. J. Piłsudskiego 4, tel. 87 73 26 145 lub 87 73 26 269.