Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 28 Czerwca 2022

Dobre praktyki z Ełku w „Planie Działań dla Miast” na WUF 11 w Katowicach

28 Czerwca 2022, Autor: Joanna Kowalewska

Miasto Ełk podzieliło się dobrymi praktykami w „Planie Działań dla Miast” prezentowanym na Światowym Forum Miejskim (World Urban Forum 11), które odbywa się w Katowicach w dniach 26-30 czerwca. Jest to największa międzynarodowa konferencja poświęcona rozwojowi miast, realizowana pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ełk reprezentuje prezydent Tomasz Andrukiewicz.

W Katowicach trwa Światowe Forum Miejskie WUF 11 (26-30 czerwca). To największa międzynarodowa konferencja poświęcona rozwojowi miast, realizowana pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Światowemu Forum Miejskiemu towarzyszyło m.in. Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich i Rady Unii Metropolii Polskich z udziałem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W programie zgromadzenia znalazła się m.in. debata na temat wdrażania Krajowej Polityki Miejskiej z udziałem przedstawicieli miast oraz kilku resortów. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz wziął aktywny udział w forum oraz debacie.

Zobacz link: https://www.facebook.com/ZwiazekMiastPolskich/videos/593167322168222

Jednym z wydarzeń WUF 11 jest zaprezentowanie „Planu Działań dla Miast”. Dokument prezentuje opis wyzwań i charakterystykę projektów realizowanych przez wybrane polskie miasta na rzecz osiągania celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Ełk jest w gronie miast-liderów zrównoważonego rozwoju, które podzieliły się dobrymi praktykami.

Wykorzystując doświadczenia i osiągnięcia na polu walki z nierównościami społecznymi zaproponowaliśmy projekt „Nowe perspektywy – czas na zmiany”, na który składają się dwa działania:

1. "Nowe perspektywy" - działania streetworkerów w obszarze animacji lokalnej oraz w zakresie usług na rzecz społeczności lokalnej, bazujących na doświadczeniach miasta Ełku.

2."Źródła" - ukazanie bogactwa wielokulturowego, wielowyznaniowego społeczeństwa śródmieścia, z wykorzystaniem miejsc i przestrzeni wykreowanych w ramach procesu rewitalizacji (m.in. "Stajnia", zabytkowa hala sportowa).

Dzisiaj (28 czerwca) prezydent Ełku oraz prezydenci i burmistrzowie innych 36 miast oficjalnie złożyli podpisy na wspólnie wypracowanym „Planie Działań dla Miast”. Ma on być drogowskazem dla innych ośrodków w Polsce i na świecie oraz równocześnie instrumentem wdrożeniowym przewidzianym w Krajowej Polityce Miejskiej 2030.

httpswwwelkplfilesmultimediafiles3fd793daddd6f7851d0604b865723eb9jpg