Autor: J.K./MHE | Data publikacji: 19 Stycznia 2024

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

19 Stycznia 2024, Autor: J.K./MHE

18 stycznia, uchwałą sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, obchodzony jest w naszym regionie Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. W tym dniu oddajemy hołd ofiarom totalitaryzmów – mieszkańcom tych terenów, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym – którzy zostali zamordowani, osadzeni w obozach i więzieniach, którzy zmarli w wyniku tortur, katorżniczej pracy, głodu, chorób, nieludzkich warunków przetrzymywania i transportowania.

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach obchodzony jest 18 stycznia. Tego dnia, w 1945 roku, obóz z rąk wycofujących się hitlerowców przeszedł w ręce sowietów i NKWD. Apel dotyczący czczenia pamięci ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w naszym regionie, w szczególności w latach 1939-1956 wystosował Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, podjęty uchwałą z 26 maja 2020 roku. To ok. 30 tysięcy więźniów i kilkanaście tysięcy zamordowanych, bezbronnych osób cywilnych, jeńców wojennych, przymusowych robotników, deportowanych, obywateli Polski i cudzoziemców. Wszystkim tym osobom należy się pamięć.

Oba systemy totalitarne – nazizm i komunizm – odcisnęły swoje piętno na historii Warmii i Mazur, a zatem i Ełku.

O czasach nazistowskich w naszym mieście opowiada film zrealizowany przez Muzeum Historyczne w Ełku na podstawie książki Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca pt. „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym” (do kupienia w kasie MHE, na allegro czy w ełckich księgarniach). Film jest dostępny na kanale YouTube pod linkiem: Białe plamy, czyli Ełk w Trzeciej Rzeszy. Ciemną kartą historii naszego miasta są również czasy stalinowskie. O nich opowiada film również zrealizowany na podstawie wspomnianego wyżej „Spacerownika”, dostępny pod linkiem: Ełk w czasach stalinowskich.

Na kanale YouTube MHE są także dostępne nagrania z wykładu otwartego i otwartej lekcji muzealnej dr. Stefana M. Marcinkiewicza (z Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie), a mianowicie: „Jakow Dżugaszwili (1907-1943). Nieznany epizod w Oflagu 56 (Bogusze/Prostki)” oraz „Obóz koncentracyjny jako instrument terroru i eksterminacji. Przykład nazistowskiego obozu jenieckiego w Boguszach/Prostkach (1941-1945)”.

Warto także posłuchać wspomnień śp. Teresy Ostrowskiej, wieloletniej prezes Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny. Jest to fragment wywiadu, w którym pani Teresa opowiada o wojnie z perspektywy dziecka, którym wówczas była: https://muzeum.elk.pl/aktualnosci/dzien-pamieci-ofiar-obu-totalitaryzmow-na-warmii-i-mazurach-4/5906/