Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data wpisu: 11 Stycznia 2019
Rozbudowa promenady. Kładka rowerowa przez jezioro
Jeszcze w tym roku ma szansę rozpocząć się budowa kładki pieszo – rowerowej łączącej oba brzegi jeziora na wysokości nowej plaży miejskiej na os. Jeziorna. Kładka połączyłaby wszystkie części promenady i umożliwi wycieczki rowerowe lub piesze wokół Jeziora Ełckiego.

Kładka pieszo – rowerowa będzie łączyła promenadę miejską z kolejnym jej planowanym odcinkiem, czyli ścieżką szutrową poprowadzoną od miejscowości Chruściele wzdłuż Jeziora Ełckiego do ul. Zamkowej.

Kładka zostanie poprowadzona od nowej plaży miejskiej na os. Jeziorna na drugi brzeg. Będzie miała ponad 220 metrów długości. Wysokość do lustra wody wyniesie 5 metrów – tak, by pod nią mogły swobodnie przepływać łodzie. Na kładce przewidziano również  na niej miejsca widokowe i punkty edukacyjne dotyczące jeziora i przyrody Mazur.

W ramach inwestycji powstaną także specjalne systemy bezpieczeństwa, tj. punkty kamerowe, punkty SOS oraz system informacji wizualnej (świetlnej). Celem tego przedsięwzięcia jest wprowadzanie zrównoważonego transportu miejskiego, a tym samym zachęcanie mieszkańców do korzystania z rowerów w przemieszaniu się rekreacyjnym oraz zawodowym.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest w 2020 r. Łączny koszt tego przedsięwzięcia to kwota ok. 11,5 mln zł, z czego 9,6 mln zł miasto pozyskało z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Inwestycja jest jednym z elementów projektu budżetu miasta na rok 2019.