Aktualności

Autor: Magdalena Nowikowska | Data wpisu: 29 Sierpnia 2019
80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
Miejskie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbędą się w najbliższą niedzielę 1 września. W Ełku uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 Mszą św. w Katedrze św. Wojciecha. Następnie odbędzie się przemarsz pod pomnik „Bohaterskim Żołnierzom Września”, gdzie złożone zostaną wiązanki i kwiaty. Ponadto o godz. 12:00 uruchomione zostaną na jedną minutę syreny alarmowe.

1 września 1939 r. - Atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

II wojna światowa trwała sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział 61 państw, na wówczas 67 istniejących.

Harmonogram obchodów:

1 września (niedziela)

·         godz. 12.00 Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny (Katedra św. Wojciecha w Ełku)

·         godz. 13.15 Przemarsz uczestników obchodów uroczystości ulicami: Kościuszki, Chopina, Armii Krajowej, Słowackiego - do pomnika „Bohaterskim Żołnierzom Września”

·         godz. 13.30 Uroczystości przy pomniku „Bohaterskim Żołnierzom Września”

·         godz. 15.00 Projekcja filmu Stanisława Różewicza „Westerplatte” z 1967 r. (sala widowiskowa ECK)

·         godz. 17.00 IV Letni Koncert na Bulwarach w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej z akompaniamentem Rafała Sulimy

·         godz. 19.00 XI edycja Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej – koncert kameralny w wykonaniu Jacka Szymańskiego z akompaniamentem Katarzyny Olszewskiej (Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku)

Ponadto dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, w dniu 1 września 2019 roku o godz. 12.00, na terenie Ełku uruchomione zostaną syreny alarmowe. Będzie to sygnał akustyczny – ciągły dźwięk syreny w okresie jednej minuty.

Więcej na: www.eck.elk.pl